M

PROGRAM

Här hittar du program för Nordic Song Festival 2021

PROGRAM 2021

 

Tisdag 10 augusti kl. 19.30 Konsthallen, Trollhättan

Torsdag 12 augusti kl. 19.30 Fyrkanten, Vargön

Fredag 13 augusti. kl. 19.30 tba, Uddevalla

Lördag 14 augusti kl. 18.00 Konsthallen, Trollhättan

Söndag 15 augusti kl. 19:30 NOHAB:s SMEDJAN, Trollhättan

måndag 16 augusti kl. 19.30 Fors kyrka, Sjuntorp

Måndag 16 augusti kl. 19:30 NOHAB:s SMEDJAN, Trollhättan

TIsdag 17 augusti kl. 19:30 NOHAB:s SMEDJAN, Trollhättan

Onsdag 18 augusti kl. 19:30 Missionskyrkan i Trollhättan

 

TISDAG 10 Augusti   

Kl. 14.00 – 15.00: Föredrag med Mette Borg, dramaturg, regissör,  mag. Art.: ”Inspiration och vägen till det kreativa flödet ” + STREAMING

Kl 14.00 – 17.00 Masterclass med Gitta-Maria Sjöberg, Kåre Bjørkøy, Matti Borg, Mette Borg, Bernhard Greter och Mats Jansson

Öppet för publik till föredrag i föredragssalen och masterclass i orkestersalen. Biljetter kan köpas på plats i N3.

Öppningskoncert kl.19.30 i Konsthallen, Trollhättan + STREAMING

ONsdag 11 Augusti  

Kl. 10.00-10.20 Konsert för fritidshem +STREAMING

Kl. 14.00 – 15.00 Föredrag med Mette Borg: ”Den dynamiska kroppen och själen i konsten” + STREAMING

Kl. 14.00 – 17.00 Masterclass med Gitta-Maria Sjöberg, Kåre Bjørkøy, Matti Borg, Mette Borg, Bernhard Greter och Mats Jansson

Öppet för publik i föredragssalen och orkestersalen. Biljetter kan köpas på plats i N3.

 

Torsdag 12 Augusti  

Kl. 10.00 – 10.30 Morgonsång med Stefan Wenerklang, ackordeon, Inger Nordström, sång och Ulf Carlsson, violin
Gräsplanen, Nordängen, Sjuntorp + STREAMING

Kl. 10.30 – 12.30 Masterclass med Matti Borg, Kåre Bjørkøy, Mette Borg och Mats Jansson
Öppet för publik i föredragssalen och orkestersalen. Biljetter kan köpas på plats i N3. 

Kl. 12.00 – 12.30 Lunchsång med Stefan Wenerklang, ackordeon, Inger Nordström, sång och ackordeon och Ulf Carlson, violin
Landbogården, Åsaka +STREAMING

Kl. 15.00 – 17.00 Masterclass med Matti Borg, Mette Borg, Kåre Björköy och Mats Jansson Biljetter kan köpas på plats i N3
+
STREAMING

Kl 17.00 Konsert med Susanne Lind
Utby Vestens Byalag Sommarcafé

Kl. 19.30 Föredrag och konsert med Eddie Wheeler och musiker från Creative Point Göteborg
Fyrkanten, Vargön + STREAMING

FREdag 13 Augusti

Kl. 10.00 – 10.30 Morgonsång med Inger Nordström, Stefan Wenerklang, Gitta-Maria Sjöberg och Ulf Carlsson 
Nordängen, Sjuntorp + STREAMING

Kl. 10.30 – 12.30 Masterclass med Kåre Bjørkøy, Matti Borg, Mats Jansson, (Mette Borg) och Gisle Kverndokk
Biljetter kan köpas på plats i N3

Kl. 12.00 – 12.30 Lunchsång med Stefan Wenerklang, ackordeon, Inger Nordström, sång och ackordeon och Ulf Carlsson, violin
Landbogården, Åsaka + STREAMING 

Kl. 14.30 – 16.00 ”Vårt Sommargäng” med Susanne Lind
Mackenlekplatsen i Maria Alberts Park

 Kl. 19.30 – 21.00 Konsert 1 med masterclass-studerande
Bohusläns Museum Uddevalla + STREAMING

LÖRdag 14 Augusti

Kl. 10.00 – 10.30 Morgonsång + STREAMING

Kl. 10.00 – 10.30 Konsert med Mattias Ristholm och Susanne Lind
Nordängen äldreboende +STREAMING

Kl. 10.00 – 11.00 Öppen sångträning med Gitta-Maria Sjöberg. (Vem som helst kan anmäla sig senast 1 dag före och ta med sig 1-2 sånger och noter)

Kl. 11.00 – 12.30 Hans Josefsson delar med sig av erfarenheter från en lång karriär – med masterclassdeltagarna publik – diskussioner och frågor – Orkestersalen N3

Kl. 12.00 – 12.30 Konsert och allsång med Susanne Lind och Mattias Ristholm
Landbogården äldreboende +STREAMING

Kl. 14.00 – 15.00 Föredrag med Gisle Kverndokk, Composer in Residence: ”Min senaste opera och andra av mina verk”. +STREAMING      

Kl. 15.00 – 17.00 Masterclass med Gitta-Maria Sjöberg och Gisle Kverndokk (Mats Jansson repeterar med Olle Persson, mfl) +STREAMING

Kl 16.00-16.30 Konsert med Susanne Lind
Dalens Kvarn, Koberg
+guidad vandring med Stefan Ängberg

Kl. 18.00 Konsert med Olle Persson och Mats Jansson i Konsthallen, Trollhättan – programmet innehåller bl.a. en uruppförelse – ett verk av Gisle Kverndokk +STREAMING 

SÖNdag 15 Augusti

Kl. 10.00 – 10.30: Morgonsång med Inger Nordström, Stefan Wenerklang och Ulf Carlsson
Nordängen, Sjuntorp +STREAMING

Kl. 10.00 – 11.00: Öppen sångträning med Gitta-Maria Sjöberg. (Vem som helst kan anmäla sig senast 1 dag före och ta med sig 1-2 sånger och noter)

Kl. 10.30-13.00: Masterclass med Olle Persson och Gisle Kverndokk, Mette Borg (Mats Jansson repeterar söndagens konsert)

Kl. 12.00 – 12.30 Lunchsång med Stefan Wenerklang, Inger Nordström och Ulf Carlsson 
Landbogården, Åsaka +STREAMING

Kl. 14.00 -15.00: Föredrag med Are Brean, neurolog, redaktör och forskare från Oslo: Musik och sång ändrar hjärnan” +STREAMING

Kl. 15.00 – 16.00 Debat/Webinar med Gisle Kverndokk, Matti Borg, Mats Jansson, Gunilla Flinck, Mette Borg, masterclass-deltagare och publik:’ Hur har den nordiska sångskatten det og hur förvaltar vi vårt kulturarv till kommande generationer?’ +STREAMING

Kl. 16.00– 17.00: Nordic Jam och allsång Orkestersalen, N3 (vem som har lust kan anmäla sig senast 2 dagar innan och tar med 1-2 sånger, som de önskar att sjunga och gärna en ackompagnatör eller inspelning av ackompagnemang)

Kl. 19.30 Ur-Premiär ”Ronöm – cyklus”
av Jakob Thonander Glans
medverkande Philip Hartman, basbaryton, Ruxanda Efros, piano och punkbandet RONÖM ledat av Simon Nielsen och med Jonas Gren och Jakob Thonander Glans
NOHAB:s Smedjan, Trollhättan +STREAMING

MÅNdag 16 Augusti

Kl. 10.30 – 16.00: Masterclass med Olle Persson, Gisle Kverndokk, Kåre Bjørkøy, Gitta-Maria Sjöberg, Matti Borg, Mette Borg og Mats Jansson +STREAMING 
Biljetter kan köpas på plats i N3.


Kl 14.00-15.00: Föredrag ”Finns det fler norska tonsättare än Grieg?”
Gunilla Flinck tar oss med på upptäcktsfärd +STREAMING

Kl. 19.30 – 21.00 Konsert med Gitta-Maria Sjöberg, Olle Persson, Mats Jansson, Kåre Björköy, pianister från masterclassen
Fors Kyrka, Sjuntorp +STREAMING

Kl. 19.30 ”Ronöm – cyklus” av Jakob Thonander Glans – medverkande Philip Hartman, basbaryton, Ruxanda Efros, piano och punkbandet RONÖM ledat av Simon Nielsen och med Jonas Gren och Jakob Thonander Glans
NOHAB:s Smedjan, Trollhättan

TISdag 17 Augusti

Kl. 10.30 – 12.30: Masterclass med Olle Persson, Gisle Kverndokk, Kåre Björköy, Gitta-Maria Sjöberg, Matti Borg, Mette Borg och Mats Jansson
Biljetter kan köpas på plats i N3.

Kl. 14.00 – 15.00: Föredrag Känsla för Tid och Rum med Mette Borg +STREAMING  

Kl. 15.00 – 17.00 Masterclass med Olle Persson, Gisle Kverndokk, Kåre Björköy, Gitta-Maria Sjöberg, Matti Borg, Mette Borg och Mats Jansson +STREAMING
Biljetter kan köpas på plats i N3.

Kl. 19.30 ”Ronöm – cyklus” av Jakob Thonander Glans – medverkande Philip Hartman, basbaryton, Ruxanda Efros, piano och punkbandet RONÖM ledat av Simon Nielsen och med Jonas Gren och Jakob Thonander Glans
NOHAB:s Smedjan, Trollhättan

ONsdag 18 Augusti

 

Kl. 19.30 Masterclass-avslutningskonsert med deltagarna i masterclassen
Missionskyrkan, Trollhättan +STREAMING  

 

STÖD OSS

Du är varmt välkommen att stödja vår visionära verksamhet och säkerställa Nordic Song Festivals framtid.

Tryck på Donate-knappen och donera valfri summa. Alla bidrag är varmt välkomna!


Donate